Unutulmaz Yerli Filmler: Bölüm 2

Unutulmaz yerli filmler listemizin devamında birbirinden kaliteli filmlerle, kaldığımız yerden devam ediyoruz:

Muhsin Bey (1987)

Usta oyuncu Şener Şen’in baş rolünde yer aldığı Muhsin Bey, Türk musikisine ve çiçeklerine düşkün, eski kafalı, geleneklerine ve göreneklerine bağlı bir adamdır. 1980’li yıllarda hızla değişen şehir yaşamına, köyden şehre göçün arttığı kültür değişimine yabancı bir insan olan Muhsin Bey, kaset çıkarmak için şehre gelen türkücü Ali Nazik ile tanışır ve olaylar gelişir. Ali’yi şöhrete kavuşturmayı isteyen Muhsin Bey Ali’nin farklı yaşam görüşü ile kendi yaşam görüşünün ne kadar farklı olduğunu zamanla öğrenecektir.

Kış Uykusu (2014)

Türk sinemasının en başarılı yönetmenlerinden biri sayılan Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi olan Kış Uykusu 2014 yılında gösterime girmiştir. Emekli bir aktör olan Aydın, oyunculuğu bıraktıktan sonra Anadolu’da küçük bir otelde çalışarak hayatını sürdürmektedir. Kendisine soğuk olan genç karısı Nihal ve boşanmış kız kardeşi Necla, Aydın’ın hayatındaki iki kadındır. Kışın sert geçtiği taşrada, artan kar yağısı ve kışın bastırması Aydın’ın psikolojisini etkiler ve onu başını alıp uzaklara gitmeye teşvik eder.

Masumiyet (1997)

10 senelik hapis hayatı biten Yusuf, kalan hayatını hapishanede geçirmek istese de tahliye vakti gelince cezaevinden ayrılmak zorunda kalır. Müebbet mahkumu olan bir arkadaşının verdiği adresle, namus davası nedeniyle sevdiğini öldürüp, kendisini sakat bıraktığı ablasını ziyaret etmek için İzmir’e gelir. Burada rahat edemeyen Yusuf, ablasının evinden ayrılarak ucuz bir otel bulur ve buraya yerleşir. Burada tanıştığı üç kişi ile yaşadığı olaylar ve ilişkiler zincirinde belirsiz bir şekilde beklemeye başlar.

Gemide (1998)

Tayfası 3 kişiden oluşan, kum taşıyan küçük bir gemide, esrar ve içki içip vakit öldüren tayfa yine olağan bir gecede beklenmedik bir olayla karşılaşır. Tayfanın boksör lakaplı elemanı, kaptanın verdiği parayı çaldırarak, dayak yemiş bir şekilde gemiye geri döner. Bunun üzerine kafası güzel olan kaptan ve tayfa Laleli’ye hırsızları bulmak için giderler. Kısa süre içerisinde aradıklarını bulan tayfa içerisinde bir kızın da olduğu grubu döverek paralarını geri alırlar. Yanlarına kızı da alan tayfa gemiye geri dönerler, ancak sabah olduğunda kimse hiçbir şey hatırlamaz. Daha sonra kafası iyiyken adam öldürdüğünü ve Rus bir fahişeyi kaçırdıklarını hatırlayan kaptan olayın farkına varınca iş işten çoktan geçmiştir. Olaylar kötüye gittikçe tayfa da kaptana olan güvenini kaybetmeye baslar.