Unutulmaz Yerli Filmler: Bölüm 1

Eşkıya (1996)

Yıllar önce Cudi dağlarında jandarma tarafından yakalanan eşkıyalardan Baran dışında hiçbiri hayatta değildir. 35 yıl sonra hapisten çıkan Baran köyüne döndüğünde köyünün baraj suları altında olduğunu görür. Geçmişi öğrenmek için yola düşen Eşkıya hapse en yakın arkadaşının ihaneti yüzünden düştüğünü öğrenir. Baran’ın çocukluk aşkı Keje’yi de alarak İstanbul’a yerleşen bu hain arkadaşı bulmak için İstanbul’a gelir.

Hababam Sınıfı (1975)

Özel Çamlıca Lisesi’nin en haylaz ve tembel sınıfı olan Hababam Sınıfı yeni müdür muavini Mahmut Hoca’nın okula atanmasından sonra eski düzenlerini sürdürme de zorluk çekecektir.

Tosun Paşa (1976)

19. yüzyılda Mısır’da geçen film, Tellioğuları ve Seferoğulları’nin ezeli rekabetini konu alıyor. Yeşil Vadi’yi ele geçirmek için birbirleriyle çekişen iki aile, yüksek rütbeli devlet memuru Daver Bey’in kızını alarak olayı çözeceklerini düşünürler. Daver Bey’in Leyla’yı Seferoğullarına vermeye karar vermesi üzerine evin uşağı Şabanı Tosun Paşa olarak tanıtıp Leyla’yı ve Yeşil Vadi’yi almaya çalışırlar.

Selvi Boylum Al Yazmalım (1978)

İstanbul’dan küçük bir köye yerleşen kamyon şoförü İlyas (Kadir İnanır) ve Asya (Türkan Şoray) birbirlerine aşık olup evlenirler. İşi nedeniyle sık sık yollara çıkan İlyas, Asya’yı bir sekreter ile aldatır ve Asya bunu pencereden görür. Daha sonra işleri de bozulan İlyas, Asya’nın karşısına bu halde çıkmak istemez ve Asya’yı terk eder. Bunun üzerine Asya oğulları Samet’i alıp yollara düşer.

Kibar Feyzo (1978)

Askerden dönen Feyzo Gülo’ya talip olur. Gülo’nun babası diğer talipleri de fırsat bilerek başlık parasını açık arttırmaya koyar. Yarısı peşin yarısı senet olmak üzere Feyzo Gülo’nun babasını ikna eder. Borcunu ödemek için şehre gidip çalışmaya başlayan Feyzo, köye dönünce şehirde artık ağalık düzeninin olmadığını ve başlık parasının kalktığını anlatarak köylüleri ağaya karşı kışkırtır.

Çöpçüler Kralı (1977)

Bu sefer mahallenin çöpçüsü rolünde karşımıza çıkan Kemal Sunal, mahallenin temizlikçisi Hacer’e aşıktır. Görevini kötüye kullanan esnaf ve çöpçünün işlerini yokuşa süren zabıta memuru (Şener Şen) da Hacer’e aşıktır. Parası olmayan çöpçü Apti, bir gün yanlışlıkla girdiği bir gazinoda kendini sahnede bulur ve hayati bir anda değişir.

Listemizin devamı olan ikinci bölümle devam etmek için sitemize göz atin.