Unutulmaz Yerli Diziler: Bölüm 1

Türk televizyon tarihinin en sevilen ve iz bırakan yerli dizilerini sizler için derledik:

İkinci Bahar (1998)

Usta oyuncular Şener Şen ve Türkan Şoray’ın baş rollerinde yer aldığı dizi, Antepli kebap ustası Ali Haydar ile iki çocuk annesi dul bir kadın olan Hanım arasındaki aşk hikayesini anlatıyor. Üç kız babası Ali Haydar, karısının ölümü ardından kızlarını büyütüp eğiten sevecen ve dürüst bir insandır. Hanım, Ali Haydar’ın restoranı Kebap Sofrası’nda çalışmaya başlar ve ikili gün geçtikçe birbirlerine bağlanır.

Ekmek Teknesi (2002)

Orta sınıf, sıradan ve kendi halinde bir mahallenin yaşamını, mahallenin babacan fırıncısı Nusret Baba’nın iş ve aile hayatı, sevimli kızları, Heredot Cevdet’i, Nalbur Ruhi’si, Cengiz’i ve daha birçok esnafı ile İstanbul’un en sıcak ve sevecen öykülerinden birini anlatıyor.

Muhteşem Yüzyıl (2011)

Osmanlı İmparatorluğu’nun yükseliş devrinde 46 yıl hükümdarlık yapan ve bu sürede imparatorluğun en başarılı yıllarını yaşamasını sağlayan Kanuni Sultan Süleyman’ın yaşamına Muhteşem Yüzyıl’da konuk oluyoruz. Babası Yavuz Sultan Selim’in çıktığı seferde ölmesinin ardından, padişahlığı devralan I. Süleyman, imparatorluk dışında özel yaşamı da detaylı bir şekilde ele alınıyor. Tarihin en güçlü ve etkili kadın sultanlarından birisi olan Hürrem Sultan rolünde güzelliği ve sempatik aksanıyla izleyenlerini hayran bırakan Meryem Uzerli oynuyor. Daha sonra diziden ayrılan Meryem Uzerli yerine Vahide Perçin Hürrem Sultan rolünü devralmıştır.

Bizimkiler (1989)

1989 yılında başladığı yayın hayatına 13 sene devam ederek Türk televizyon tarihinin en uzun soluklu dizisi olan Bizimkiler 465 bölümdür. Bir apartmanda kendi halinde yaşayan ailelerin kendileri ve çevresindekilerle yaşadıklarını komik bir dille anlatan dizi ülkemizde iki nesli büyüttü desek yanlış olmaz.

Süper Baba (1993)

Doksanlı yılların gerek müziğiyle gerek karakteriyle unutulmayan dizileri arasında yer alan Süper Baba, üç çocuk sahibi boşanmış baba Fikret Aksu’nun hikayesini anlatıyor. Vakti zamanında hata yaparak gerçek aşkı İpek ile değil zengin bir kadın olan Şule ile evlenen Fikret, İpeği hala sevdiği için eşinden ayrılarak çocuklarıyla beraber yaşamaya baslar. Düzenli bir işi olmadığı için canını dişine takarak ailesini geçindirmeye çalışan Fikret, özgürlük mücadelesi veren Fikret’in büyük kızı Zeynep, aşık oğlu Alim ve semtin esnafları ile Türk televizyon tarihinin en sevilen aile dizilerinden biridir.

Listemizin devamı olan ikinci bölümle devam etmek için sitemize göz atin.