Unutulmaz Polisiye Filmleri

Polisiye film severlerin kaçırmaması gereken, gelmiş geçmiş en iyi polisiye filmlerinin içinden seçtiğimiz filmleri sitemizde izlerken heyecandan zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız:

L.A. Confidential – Los Angeles Sırları (1997)

Yıldız oyunculardan oluşan kadrosu ve James Ellroy’un başarılı romanından beyaz perdeye uyarlanan L.A. Confidential, başrollerinde Russel Crowe, Kevin Spacey ve James Cromwell’in oynadığı bir polisiye filmdir. Ünlü bir mafya patronuna yönelik düzenlenen baskın sırasında öldürülenlerin arasında bulunan eski bir polis de vardır. Olayı soruşturmak üzere görevlendirilen üç farklı tarzdaki polisin hikayesini izliyoruz.

The Departed – Köstebek (2006)

Ünlü yönetmen Martin Scorsese tarafından yönetilen The Departed, kadrosunda Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson ve Mark Wahlberg gibi birbirinden yıldız oyuncuları barındırıyor. Mafya tarafından polis teşkilatına sızması için yetiştirilen adamlar ve polis tarafından mafya içine sızması için yetiştirilmiş ajanlar… iki tarafta da köstebeğin var olduğu anlaşılınca, birbirlerinin kimliğini tespit etmek için iki taraf da zorlu bir mücadeleye girecektir.

The Usual Suspects – Olağan Şüpheliler (1995)

Vizyona girdiği 1995 yılında donemin en çok sükse yapan filmi olarak Oscar ödüllerini silip süpüren The Usual Suspects, oyunculukları, senaryosu ve kendine özgün atmosferiyle tekrar tekrar izlenecek polisiye filmlerinin başında geliyor. Beş uzman suçlu adam kaçırma nedeniyle göz altına alınır. Olayı araştıran dedektifler 27 kişinin ölümü ile sonuçlanan San Pedro Liman vakası ile bu beş suçlunun bağlantısı olduğunu düşünür. Ellerindeki tek tanık ise olaydan tek sağ kurtulan isim olan Verbal Kint’tir.

Se7en – Yedi (1995)

Morgan Freeman ve Brad Pitt’in başrollerini paylaştığı Se7en, ünlü yönetmen David Fincher’in en önemli filmlerinin başında geliyor. Tecrübeli detektif (Morgan Freeman) ve çaylak detektif (Brad Pitt) yedi ölümcül günah motifi ile ipuçları bırakan seri katilin peşine düşerler.

The Silence of the Lambs – Kuzuların Sessizliği (1991)

Aynı isimli romandan sinemaya uyarlanan film, 1992 yılında yedi dalda aday gösterildiği Oscar ödül töreninde en iyi erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu, en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi senaryo ödülünü kazanarak, tarihte bunu başaran üç filmden biri olmuştur. Kurbanlarının derisini yüzen bir seri katili yakalamak için, tutuklu olan başka bir seri katil, Dr Hannibal’in yardımına ihtiyacı olan genç bir FBI ajanının hikayesini izliyoruz.